Иқтисодий ва ижтимоий инвестиция лойиҳаларининг ижроси кўриб чиқилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 7 октябрь куни хорижий мамлакатлар билан эришилган келишувлар ижроси, янги инвестициявий ва ижтимоий-иқтисодий лойиҳалар муҳокамасига бағишланган йиғилиш ўтказди.
Дастлаб Бирлашган Араб Амирликлари билан ҳамкорликдаги инвестиция лойиҳаларининг ижроси кўриб чиқилди. Жорий йил март ойида давлатимиз раҳбарининг ушбу мамлакатга расмий ташрифи жуда самарали бўлган, эришилган келишувларни амалга ошириш бўйича апрель ойида “йўл харитаси” ишлаб чиқилган эди.
Ундан кўплаб истиқболли лойиҳалар ўрин олган. 300 миллион доллар эвазига Самарқанд шаҳри инфратузилмасини ривожлантириш, Навоий вилоятида 200 миллион долларлик шамол ва 150 миллион долларлик қуёш электр станциялари қуриш, 203 миллион доллар эвазига Сирдарё вилоятида целлюлоза, омухта ем ва қурилиш материаллари ишлаб чиқарувчи агросаноат кластери ташкил этиш лойиҳалари шулар жумласидандир.
Мутасаддилар инвестиция ўзлаштирилиши бошланган лойиҳалар ижросининг бориши бўйича ҳисобот берди. Шунингдек, нефть-газ, кимё, энергетика, мева-сабзавотларни қайта ишлаш соҳаларидаги истиқболли лойиҳалар муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари бу борадаги ишларнинг, қурилажак завод ва корхоналарнинг иқтисодий ва ижтимоий аҳамиятига эътибор қаратиб, уларни тез ва пухта амалга ошириш лозимлигини таъкидлади. Янги лойиҳалар бўйича музокараларни якунлаш, қурилиш ишларини бошлаш бўйича тегишли топшириқлар берди.
Маълумки, жорий йил охирида Президентимизнинг Японияга ташрифи режалаштирилган бўлиб, унга тайёргарлик доирасида Токио билан энергетика, транспорт, қишлоқ хўжалиги, хизмат кўрсатиш соҳаларига доир келишувларга эришилган.
Кимёвий маҳсулотлар ишлаб чиқариш, япон технологиялари асосида электростанция қуриш, сув тозалаш ва сув таъминоти тизимини модернизация қилиш, шаҳар қатновига мўлжалланган электробуслар ишлаб чиқаришга оид лойиҳалар бўйича музокаралар олиб борилмоқда.
Ушбу олий даражадаги ташрифга тайёргарлик ҳамда Япония билан савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорлик ҳолати бўйича маълумот берилди.
Йиғилишда жорий йил январь-сентябрь ойларида экспорт ва инвестиция прогноз кўрсаткичларининг ижроси ҳолати ва йил якуни бўйича ушбу йўналишларда амалга оширилиши зарур бўлган чоралар ҳам кўриб чиқилди. Тўққиз ойликда экспорт ҳажми қарийб 10 миллиард АҚШ долларини ташкил этиб, режа ошиғи билан бажарилди. Экспорт номенклатураси 74 та янги турдаги маҳсулот, географияси 42 мамлакатга кенгайди. Ўсиш суръати асосан мева-сабзавотчилик, тўқимачилик, автомобилсозлик, энергетика тармоқлари ҳиссасига тўғри келди.
Шу билан бирга, айрим ташкилот ва ҳудудларда режалаштирилган прогноз бажарилмагани қайд этилди. Йил якунига қадар бу борадаги қолоқликни бартараф этиш, барча тармоқ ва ҳудудлар бўйича экспорт прогнозини бажариш юзасидан топшириқлар берилди.
Йиғилишда Қўқон ва Марғилон шаҳарларини 2020-2022 йилларда комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш дастури ҳам муҳокама қилинди. Дастурга мувофиқ, Қўқон шаҳрида умумий қиймати 420 миллион долларлик 250 та, Марғилон шаҳрида 192 миллион долларлик 172 та лойиҳа амалга оширилиши белгиланган.
Ажратилаётган инвестициялар ушбу шаҳарлар инфратузилмасини ривожлантириш, ижтимоий шароитларни яхшилаш ва янги турар жойлар қуришга йўналтирилади. Президентимиз мазкур уч йўналиш Қўқон ва Марғилон шаҳарларини ҳар томонлама янгилаш, одамлар ҳаёт сифатини оширишда муҳим аҳамиятга эга эканини таъкидлади.
Тошкент шаҳрида ўтказилган Туркий тилли давлатлар Ишбилармонлар кенгаши ва инвестиция форуми якунларига ҳам эътибор қаратилди.

Implementation of investment projects in socio-economic sphere is considered
On October 7, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting on the implementation of the agreements reached with foreign partners, as well as discussion of new investment and socio-economic projects.
Implementation of investment projects in cooperation with the United Arab Emirates was considered. Following the fruitful official visit of the President of Uzbekistan to this country in March this year, a roadmap was developed in April to implement the agreements reached.
This program includes many promising projects, including the development of the infrastructure of the city of Samarkand in the amount of 300 million USD, the construction of wind power stations in Navoi region for 200 million and the solar power station for 150 million USD, the organization in Syrdarya region of an agrocluster for production of cellulose, animal feed and building materials worth 203 million USD.
Responsible persons reported on the progress of implementing projects for which investment development has begun. Promising projects in the oil and gas, chemical, energy sectors, and the field of processing fruits and vegetables were also discussed.
The Head of the state paid attention to the economic and social significance of the upcoming work of the planned production capacities, noted the need for speedy and qualitative implementation of projects. It was instructed to expedite negotiations on new projects and preparation for construction work.
By the end of this year, the visit of Uzbekistan’s President to Japan is planned. Within the framework of preparation for this event, agreements were reached on implementation of projects in the energy sector, transport, agriculture, and the service sector.
Negotiations are also conducted on projects aimed at production of chemical products, construction of a power plant using Japanese technologies, modernization of the water treatment and water supply systems, and production of city electric buses.
At the meeting, information was provided on preparations for the high-level visit and the state of Uzbekistan – Japan trade, economic and investment cooperation.
Implementation of export and investment forecasts in January-September this year and forthcoming measures in this direction by the end of the year were also considered.
Over the specified period of time, the volume of exports amounted to about 10 billion dollars, the forecast was exceeded. Growth fell mainly to horticulture, textile production, automotive industry and energy. The range of exports expanded to 74 new products, geography – up to 42 countries.
At the same time, it was noted that forecast indicators were not fulfilled in some organizations and regions. Instructions were given on eliminating the backlog before the end of the year, ensuring that the export forecast is fulfilled in all sectors and regions.
The program for comprehensive socio-economic development of Kokand and Margilan in 2020-2022 was discussed at the meeting. The program provides for the implementation of 250 projects worth 420 million dollars in Kokand and 172 projects for 192 million dollars in Margilan.
These funds will be used to develop urban infrastructure, improve social conditions and build new housing. The President noted that work in these three areas is important for a comprehensive renewal of the image of Kokand and Margilan, and improving the quality of people’s life.
The results of the meeting of the Business Council and Investment Forum of Turkic-Speaking States in Tashkent were also considered.
Responsible persons reported on the progress of execution of instructions given earlier, priority tasks for the future were identified.